Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Bordslampor / Bordslampfot 10716437



*

nr 1071 6437


Bordslampfot

1920-/30-tal, nysilver


Utrop:

600 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 november 2016
kl 18:15:13


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/11 15:17:50 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor nysilver pläter
  • 9379 Bordslampa
    Boda Åfors, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höj..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:28
  • 9013 Bordslampa
    Monica Backström (1939-2020), Sverige, Pukeberg, m..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:05
  • 9108 Bordslampfot
    Rosenthal, porslin, (fd urna)H. 47 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:50




Ladda ner broschyr